Na co uważać, poznając innych pogan?

Wielu nowych pogan ogarnia wielka radość, kiedy wreszcie znajduje innych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Jest to zrozumiałe, ale nie daj się ponieść jej za daleko. Fora internetowe i spotkania publiczne są jak każda impreza publiczna - pełne nieznanych ci, zwykle anonimowych osób. Większość z nich ma ten sam cel co ty: poznać innych i porozmawiać na ciekawe tematy. Od czasu do czasu zdarzają się jednak:

 • naukowcy szukający materiałów na nową pracę
 • dziennikarze szukający materiałów na artykuł
 • ludzie, którzy napatoczyli się na forum przypadkiem przez wyszukiwarkę stron internetowych albo akurat siedzieli w knajpie, w której odbywa się spotkanie
 • ludzie innych wyznań (zwłaszcza katolicy, bo to Polska) oraz ateiści
 • czarne owce (poganie z problemami)

Wszyscy organizatorzy spotkań i forów starają się zapewnić uczestnikom poczucie bezpieczeństwa. Starają się sprawdzać, dlaczego nowa osoba chce pojawić się na spotkaniu (oczekuj pytań na swój temat). Proszą też naukowców i dziennikarzy o wcześniejszą deklarację, uprzedzają innych uczestników o takim gościu (jeśli w ogóle go wpuszczą), oraz zabraniają nagrywania i fotografowania ludzi podczas spotkań. Nie jest to jednak stuprocentowa gwarancja bezpieczeństwa. Wszystkie miejsca otwarte dla ludzi takich jak ty, czyli zupełnie nieznanych innym poganom, siłą rzeczy otwarte są też na ludzi podszywających się pod pogan. Zdarzali się już w Polsce naukowcy kłamiący na swój temat i udający zwykłych ludzi zainteresowanych pogaństwem, żeby zostać wpuszczonym na spotkanie. Zakazu nagrywania też nie da się wyegzekwować ze stuprocentową pewnością (prawie każda komórka ma obecnie aparat i dyktafon).

Jeśli boisz się, że będziesz mieć teraz lub w przyszłości kłopoty w domu, pracy lub szkole/na studiach gdyby ktoś odkrył, że jesteś zainteresowany pogaństwem, warto na początku być ostrożnym i przestrzegać kilku zdroworozsądkowych zasad:

 • Przedstawiając się używaj pseudonimu. To powszechne i mile widziane; w zasadzie każdy poganin posługuje się magicznym imieniem lub pseudonimem.
 • Nie pisz o swoim zainteresowaniu pogaństwem na kontach blogowych lub społecznych (grono, nasza klasa) które zawierają twoje pozostałe dane (imię, nazwisko, miasto itp); nie masz gwarancji, że kiedykolwiek uda ci się to wykasować, ponieważ ludzie zapisują sobie strony internetowe na dysku.
 • Unikaj podawania numeru telefonu komórkowego oraz adresu domowego. Zdarzało się, że na znalezione na sieci adresy i numery przychodziły anonimy - nie zawsze przyjemne.
 • Zastanów się dwa razy nad spotkaniami w miejscach ogólnie dostępnych. Może cię rozpoznać przypadkowy gość w knajpie albo ktoś, kto trafił na internecie lub w artykule na zdjęcia (choćby takie zrobione w dobrych intencjach, na pamiątkę).
 • Podawaj ludziom email, którego używasz tylko do korespondencji z poganami.
 • Nie włączaj się w kłótnie między innymi poganami.

Skąd ten ostatni punkt? Ludzie są w gruncie rzeczy tacy sami niezależnie od religii. Miewają urazy, uprzedzenia, przyjaciół i wrogów. Zdarzają się poganie z problemami osobistymi, potrzebą dominacji czy odegrania się na innych. Dlatego unikaj konfliktów, zwłaszcza kiedy nie znasz wszystkich uczestników.

Wszystko będzie w porządku dopóty, dopóki będziesz świadomy, że idziesz spotkać nieznajomych o podobnych zainteresowaniach, a nie zagubioną dawno temu rodzinę. Prawdziwe przyjaźnie nawiążesz dopiero po paru miesiącach czy roku od pierwszego kontaktu.


Kategorie: Inni poganie


Copyright © 2023 Katarzyna "_3Jane" Olszewska
Powered by Cryogen
Theme based on Lotus by KingMob