Jak poznać innych pogan?

Jeśli znalazłeś tą stronę, to zapewne przejrzałeś już parę innych i zauważyłeś, że istnieją fora internetowe poświęconych pogaństwu, Wicca, rodzimowierstwu, okultyzmu, magii oraz innym, pokrewnym tematom. Zapisz się na jedno z nich. Czytając poprzednie wypowiedzi uczestników zorientujesz się, czy są ludźmi godnymi zaufania, uprzejmymi, ogólnie - takimi, jakich chcesz poznać. Możesz włączyć się w dyskusję na forum albo rozmawiać z innymi za pomocą prywatnych wiadomości. Polecam forum "Wiccanie" (poświęcone Wicca tradycyjnemu; nie uznają Wicca eklektycznego za Wicca) oraz forum polskiego oddziału Międzynarodowej Federacji Pogańskiej (pisują tam ludzie przeróżnych ścieżek; nie trzeba być członkiem Federacji aby udzielać się na forum.)

Jeśli wolisz rozmowę na żywo, możesz przejść się na jedno ze pogańskich spotkań cyklicznych. Jak na razie odbywają się one w paru większych miastach Polski. Wiem o spotkaniach w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie, ale jeśli popytasz innych, może się okazać, że są i gdzie indziej. Spotkania takie są zwykle nieodpłatne i nieformalne (brak oficjalnego planu wydarzeń), a odbywają się raczej w pubach lub herbaciarniach. Może na nie przyjść każdy. Daty i lokalizacje następnych spotkań, jak również adresy email głównych organizatorów, znajdują się na sieci. Niektóre tego typu imprezy organizowane są pod patronatem polskiej MFP. Inne ogłaszane bywają na forum Wiccanie, w dziale "Kontakty", lub forum MFP, w dziale "Rozmowy o spotkaniach". Warto zaglądać też na stronę Enenny, do działu Wydarzenia i ogłoszenia.

Ostatnią opcją są warsztaty lub wykłady, organizowane przez MFP ale nie tylko. Poświęcone są zwykle jednemu, konkretnemu tematowi (np. Wicca tradycyjne, czarownictwo dianiczne, druidyzm, dywinacja). Warsztaty takie są płatne, ponieważ trzeba pokryć koszta wynajęcia sali, zakupu materiałów używanych podczas rytuału oraz przelotu i hotelu i wyżywienia dla zagranicznych gości-wykładowców (jeśli takowi mają się pojawić). Warsztaty poświęcone są raczej pogłębianiu wiedzy i umiejętności uczestników, ale można porozmawiać z ludźmi w przerwach pomiędzy wykładami i w ten sposób zawrzeć nowe znajomości.

Wypada zauważyć, że forum "Wiccanie" i Międzynarodowa Federacja Pogańska nie są jedynymi opcjami dostępnymi w Polsce. Organizowane są też inne spotkania, istnieją inne fora oraz listy dyskusyjne. Nie wspomniałam o nich powyżej, ponieważ albo nie brałam w nich udziału (i za mało wiem, żeby móc odradzać lub polecać), albo odwrotnie: brałam udział i uważam, że nie są jak na razie godne polecenia.

Obszerne wskazówki na temat procesu szukania pogan zawiera świetny przewodnik pt. Finding Others: Where to start looking. Pomoże ci on określić czego szukasz i jak szybko ci to pójdzie; dowiesz się też jak szukać skutecznie oraz co robić w międzyczasie.


Kategorie: Inni poganie


Copyright © 2023 Katarzyna "_3Jane" Olszewska
Powered by Cryogen
Theme based on Lotus by KingMob