Jak prosić o sugestie?

Książki i strony to bogate źródło wiedzy. Niestety czasem ciężko stwierdzić co autor miał na myśli. Innym razem okazuje się, że interesujące cię sprawy omówiono tylko pokrótce. Jednym słowem, tekstowi pisanemu nie da się zadać pytania ani poprosić o rozwinięcie tematu. W którymś momencie spróbujesz zatem pewnie napisać do autora lub innego znanego ci poganina. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci się dogadać.

Przede wszystkim podaj jak najwięcej informacji, zwłaszcza jeśli piszesz lub rozmawiasz z kimś, kto zupełnie cię nie zna i (przynajmniej na początku konwersacji) nie wie czego potrzebujesz. Nie każ mu się domyślać. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku korespondencji listownej. Jeśli wyślesz do rozmówcy tekst zbyt skrótowy, to będzie musiał dopytywać się o dalsze szczegóły i wymieniać różne rozwiązania zamiast zająć się bezpośrednio twoim problemem. Może to go zmęczyć i zniechęcić do obszernego odpowiadania na twoje listy. Pisząc, warto wspomnieć o następujących sprawach:

  • Co konkretnie cię interesuje? Często im więcej szczegółów podasz, tym lepiej. W odpowiedzi na większość ogólnych pytań można byłoby napisać książkę. Nie otrzymasz więc na nie rzetelnej odpowiedzi. Sfrustrujesz za to rozmówcę i sprawisz wrażenie osoby, która oczekuje, że inni przystępnie streszczą jej dużą ilość wiedzy.
  • Jakie masz wcześniejsze doświadczenie i uprzednią wiedzę? Co już na dany temat przeczytałeś? Jakie ćwiczenia praktykowałeś? Czy przechodziłeś jakieś szkolenie?
  • Jakie są twoje upodobania? Jakie książki ci się podobały a jakie nie? Które praktyki przychodzą ci naturalnie a które z trudem?
  • Jakie są twoje możliwości? Jeśli prosisz o polecane strony lub książki, to koniecznie napisz jakie znasz języki obce. W zależności od sytuacji istotne mogą okazać się też informacje o stopniu sprawności fizycznej (czy dasz radę samodzielnie wybrać się na wycieczkę do lasu?), umysłowej (czy chętnie czytasz teksty akademickie?) lub społecznej (czy jesteś bardzo nieśmiały i potrzebujesz, żeby ktoś przyjazny zapoznał cię z innymi poganami na spotkaniu?).

Upewnij się przy tym, że łatwo będzie cię zrozumieć, bo inaczej całe twoje wypracowanie pójdzie na marne (piszę o tym w artykule jak zrobić dobre wrażenie przez internet). Wreszcie ostatnia wskazówka: zadawaj pytania ludziom, o których wiesz, że mogą znać odpowiedź. Nie wysyłaj listów w ciemno, z nadzieją że może akurat trafisz. Dowodzisz w ten sposób, że nie chciało ci się nawet poświęcić paru minut by sprawdzić, kim jest twój rozmówca. Odbiorca takiego listu poczuje się zlekceważony i będzie mu przykro.

Dalsze porady i przykłady znajdziesz w artykule Help others help you: asking for book suggestions, skupiającym się już konkretnie na proszeniu o polecane lektury. Jego autorka to eklektyczna Arcykapłanka, z wykształcenia bibliotekarka, która naprawdę zna się na rzeczy.


Kategorie: Inni poganie


Copyright © 2023 Katarzyna "_3Jane" Olszewska
Powered by Cryogen
Theme based on Lotus by KingMob